Digitális heroin – avagy az internet használat és a digitális világ veszélyei

Digitális heroin

Egy brit kutatás szerint ötből négy szülő hiszi azt, hogy a kütyük segítik a gyerek fejlődését. Lassan talán a szülőkhöz is eljut a szakemberek intése: a digitális eszközök akkor is komoly veszéllyel járnak, ha ezt nem hisszük el, mert önmagunkon nem észleljük ennek jeleit. Sok szülő ugyanis ezzel takaródzik, csak azt felejti el, hogy az ő gyerekkora még nem a kütyük bűvöletében telt, legfeljebb a tévéjében. 

A magyar szülői fórumokban is megjelenik az a vélemény, hogy miért kellene korlátozni, hiszen ez a jövő, meg a robotika, mintha bárki is tudná, mit jelent ez majd a gyerekek felnőtt életében. A felelős szülő gyötrődik ezen a kérdésen, igyekeznek ellentartani, naponta leverni a hét éves nyavalygását az okostelefonért meg az Xbox-ért, bár úgy tűnik, ők vannak kevesebben. Sokan mindenféle kétség nélkül adják a 10 hónapos csecsemő kezébe a tablet-et, versenyelőnyt és nyugalmat remélve ettől. nagyon tanulságos, amit egy informatikusnő írt egy kommentben, úgy fogalmazott, nem az lesz a jó programozó, aki rengeteget játszik a gépen, hanem akinek kreatív és összetett a gondolkodása. Pont ezeket öli meg az állandó kütyüzés, ezzel legyünk tisztában. A szülők azzal szoktak érvelni, hogy miközben jól szórakozik a gyerek a játékokkal, tanul is belőle. Ez kis korban nem igaz!

A brit kutatásban 1000 anyát kérdeztek a gyerekeik médiafogyasztási szokásaikról. Az anyák 85 százaléka bevallotta, hogy kütyüzés mellett a gyerekeket már nemigen foglalja le más tevékenység. Egy másik felmérés azt mutatta, hogy a gyermekek átlagosan heti körülbelül 17 órát töltenek egy képernyő előtt. Ez drámain sok, de az még drámaibb, hogy egyetlen játék és tevékenység sem tud versenyre kelni a digitális droggal, így fordulhat az elő, hogy az 5-7 éves gyerekek már nem vágynak játékokra, nem érdekli őket a legózás, a babázás, mindent unnak, ami nem gépezés. 

Kockázatot jelentenek a mobilok és egyéb okos eszközök képernyői. A gyermekek jelenlegi generációja több időt tölt a képernyő előtt, mint elődeik. A családi televízió mellett például sok kisgyermek rendelkezik saját hálószobával, hordozható számítógépes játékkonzolokkal (Nintendo, PlayStation, Xbox), okostelefonnal, családi számítógéppel, laptoppal, tablettel. Ha ez így folytatódik, a mai gyerekek hetven éves korukban 24 órát fognak médiafogyasztással tölteni – állítja egy neves brit pszichológus, Aric Sigman.

Mi a megoldás? 

A gyereknevelésben minden megoldás a jó példával kezdődik. Zombi szülők zombi gyereket nevelnek, önkorlátozó, önfegyelemmel bíró szülők meg magát szabályozni képes gyereket. Ha a szülő életében az okostelefon előbbre való a gyereknél, ha evés közben is azt lesi, és soha nem képes letenni, akkor a gyerek azt tanulja meg, hogy a személyes emberi kapcsolat sokad rangú az életben – mondják a szakértők. A kütyüzés inkább több rövidebb szakaszban engedélyezze a szülő, a gyakori szünetek megakadályozzák az agyat, hogy túlzott stimulációt kapjon. Kínában egyébként a kutatók „digitális heroinnak” nevezik az eszközöket. A számítógépes játék játék hosszú távú változásokat idézhet elő az agyban a jutalmazás áramköreiben, amely hasonlít az anyagfüggőség hatásaira. A virtuális világ játékai hamis kompetenciaérzetet eredményeznek, olyan dolgokra hiszi magát képesnek, amire valójában nem képes.. A gyerekeknek az életüket nem a hamis, virtuális világokra kell alapozniuk – mondják a kutatók..

A szülőknek fontolóra kell venni heti időbeosztás létrehozását, beleértve a heti képernyőidőt, és a tartalom korlátozását. Fontos, hogy a gyerek megtanulja a médiaműveltséget és az önszabályozást, ne jutalom legyen a gépezés, mert ezzel csak elérendő célnak, pozitív cselekvésnek állítjuk be. A kutatók azt ajánlják, hogy az 5-18 éves gyermekeknek napi két óránál többet ne gépezzenek. Ez egy kemény kihívás a tizenévesek számára, de ne felejtsük el, az az egész társadalom érdeke, hogy ne váljanak függővé. A gyerekek hálószobájába ne kerüljenek eszközök, se tévé, legyen a lakásban is médiamentes zóna, ahol beszélgetni is lehet. 

Meg kell magyarázni

Nyugodtan magyarázzuk el, miért korlátozzuk a képernyőzést, beszéljük meg a gyerekkel, mi mindent nyerhet a felszabadított órákban, hívjuk fel a figyelmet a függés kockázataira, és arra, hogy az egész napos ücsörgés veszélyezteti az egészséget. De mindenekelőtt érezzük át szülői felelősségünket, és következetesen jelöljük ki és tartsuk be a szabályokat, csak nyerhetünk vele. 

készült a figyelő digitális változata alapján

https://figyelo.hu/hirek/digitalis-heroin-a-kutyuk-tonkreteszik-a-gyerekeket-15719/

(utolsó letöltés:2020.12.15.)

Comments are closed.