Ház a Wudisuli folyosóján

„… a hagyományok, szokások őrzik a kulturális emlékezést, tapasztalatokat, értékeket a múltból, hiszen minden nemzetnek szüksége van az összetartozás, „egy tőről fakadás” érzésére ahhoz, hogy eligazodjunk a világban. Így érhető el az, hogy az egyén egységben legyen önmagával, az őt körülvevő természettel és társadalommal, s ezáltal az egyetemes emberi értékrenddel.”

Mészáros Károly

Amikor a Wudisuli gondolata megszületett, kerestük a hozzá kapcsolható emlékeket. Budakeszin több naptárt is kiadtak az elmúlt években, melyekben a hagyományokkal összefüggő képek láthatók. Ezek hasznosak a hon- és népismeret órákon, kollégáink is rendelkeznek ilyen gyűjteménnyel. Egyik évben a helyi jellegzetes sváb házakat ábrázolták hónapról-hónapra. Innen jött az ötlet, hogy egyiket Iskolánk folyosójára közel eredeti méretben felfestessük, így a gyerekek nap-mint nap mellette mennek el, mintha az utcán haladnának el a falu házai előtt iskolába menet. Észrevétlenül rögzülhet így egy korábban élt társadalmi csoport által épített családi ház az emlékezetükben.

A másik célunk az volt, hogy honlapunkon a német versenyeken sikeresen szereplő gyerekek fényképeit, a hagyományápolással kapcsolatos események tartalmait e festményre, mintegy „vízjelként” helyeznénk fel a digitális felületre.

Hidas Eszti tavaly érettségizett, korábban németes osztály tanulója volt ő is. Köztudott róla, hogy jól fest, jelenleg is festést és rajzolást tanul, sok technikát elsajátított, megismert. Megkértük, hogy az egyik házat fesse fel az alagsori folyosó falára, amely eddig üres felület volt. Vállalta, és pár nap alatt el is készítette a festményt. Még várjuk őt vissza a háttér befejezéséhez: vizsgái végeztével az „eget is kékre festi”. Köszönjük munkáját!

 

Képek

Previous slide
Next slide
Comments are closed.